Sekurytyzacja – czym jest i jaka jest jej historia?
Sekurytyzacja jest nazywana nowoczesną techniką refinansowania, aczkolwiek pierwsza tego typu transakcja została przeprowadzona już w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest to zatem technika, która rozwija się na światowych rynkach finansowych od ponad 40 lat.
Na czym polega sekurytyzacja? Zgodnie z opisami, które znaleźć można m.in. w Encyklopedii Zarządzania czy Wikipedii sekurytyzacja to proces, w którym przedsiębiorstwo posiadające należności (z tytułu umów kredytów, pożyczek, leasingów itp.) odsprzedaje je innemu podmiotowi tzw. Spółce Specjalnego Przeznaczenia (SPV – Special Purpose Vehicle), który pod ich zastaw emituje krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe. Dzięki tej transakcji pierwszy podmiot znacznie szybciej otrzymuje środki finansowe (nie musi czekać na spłaty rat od dłużników), a drugi podmiot zarabia na oprocentowaniu i dodatkowych opłatach za rozłożenie danych zobowiązań na raty.
Historia:
Pierwszą na świecie transakcję sekurytyzacji przeprowadzono na kredytach hipotecznych w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pionierem sekurytyzacji była Wielka Brytania. Tam również przeprowadzono ją na kredytach hipotecznych. Kolejny europejski kraj, w którym zastosowano tę technikę były Niemcy w roku 1990.
Zastosowanie tej techniki na rodzimym rynku stało się możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian w ustawach o prawie bankowym i funduszach inwestycyjnych. Pierwsza polska transakcja oparta na sekurytyzacji przeprowadzona została w 2000 roku przez Bank PKO S.A.
Przez blisko 16 lat (od roku 2000 do roku 2016) sekurytyzacja w Polsce miała sens ekonomiczny jedynie dla banków. Dopiero aktualizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (tzw. ustawa “antylichwiarska”) otworzyła możliwości sekurytyzacji sektora pożyczek niebankowych. Nowe regulacje prawne w znaczący sposób ograniczyły rentowność tego sektora finansów i wymusiła wręcz konieczność udzielania pożyczek na większe kwoty i dłuższy okres. W efekcie firmy pożyczkowe musiały zmierzyć się z wyzwaniem utrzymania płynności finansowej, a to z kolei wzbudziło ich zainteresowanie stosowania sekurytyzacji.
W wyniku potrzeby rynku grupa doświadczonych specjalistów stworzyła Spółkę Sekurytyzacyjną Credit Invest S.A., która skupia się na finansowaniu firm udzielających pożyczek konsumenckich.